20 LIS 2019

Vademecum ligowca przed starem sezonu halowego

Już za kolka dni rozpoczynamy kolejny sezon zmagań w Lubelskiej Lidze Futsalu. Przed nami 13 piłkarskich weekendów na Hali Politechniki Lubelskiej podczas których spośród 16uczestniczacych drużyn wyłonimy Mistrza i Zdobywcę Pucharu. Nagrodą Główną rozgrywek tak jak w latach poprzednich jest prawo startu w Rundzie Eliminacyjnej Pucharu Polski w Futsalu na sezon 2020/21. Co powinien wiedzieć każdy Uczestnik przed startem ligi? Zapraszamy do lektury.

PRZEPISY GRY

Warto zacząć od najważniejszych aspektów a więc zasad gry. Liga i Puchar rozgrywana będzie według wszystkich Przepisów Gry w Futsal z kilkoma drobnymi modyfikacjami. Oto najważniejsze z przepisów gry.

·        Piłkę ze wznowienia gry (ze środka) zawsze należy zagrywać do przodu Na wykonanie każdego stałego fragmenty gry (aut, rzut rożny, rzuty wolne, wznowienie gry) zawodnik ma 4 sekundy. Czas każdorazowo odmierza jeden z sędziów. Bramkarz w danej akcji na swojej połowie pola gry może zagrać piłkę tylko 1 raz. W momencie gdy bramkarz przekroczy linię połowy lub piłki dotknie jakikolwiek zawodnik drużyny przeciwnej może zagrać piłkę ponownie. Na Przykład: Bramkarz po wyrzuceniu piłki z rzutu od bramki (zagranie do współpartnera który przejmuje piłkę) nie może zagrać jej ponownie, chyba że przekroczy on linię połowy (znajdzie się na połowie drużyny przeciwnej) lub piłki dotknie zawodnik drużyny przeciwnej. Bramkarz wykonuje rzut od bramki poprzez wyrzut piłki poza pole karne. Piłka jest w grze gdy opuści Pole Karne.W każdym meczu drużyna w danej części gry popełniając 5 (1 liga) lub 4 (2 liga) przewinienia będące faulami akumulowanymi będzie ukarana rzutem karnym przedłużonym lub rzutem wolnym bez muru. Zagranie typu wślizg jest dozwolone o ile zawodnik nie narusza przepisów gry popełniając faul. Drużyna w danym meczu ma możliwość skorzystania z 1 przerwy na żądanie. Jej czas to nie dłużej niż 1 minuta. Aby zgłosić takie żądanie należy położyć kartę „TIME OUT” na stoliku sędziego czasowego. W przypadku braku zawodników rezerwowych zgłoszenie czasu następuje na prośbę kapitana drużyny do sędziego nr 1. Rzut z autu należy wykonać z nieruchomo stojącej piłki kopiąc ją jednocześnie stopy zawodnika wykonującego musza być poza boiskiem lub mieć kontakt z linią boczną. W meczu czas gry jest efektywny tj. mierzony jest tylko gdy piłka jest w grze. Wymiana zawodników dokonywana jest w trakcie gry w specjalnie wyznaczonej strefie zmian.

REGULAMIN

Regulamin rozgrywek dostępny jest w tym miejscu. Najważniejsze jego zapisy dla zespołów uczestniczących to min.:

a) możliwość dodania do kadry do 5 zawodników w trakcie trwania sezonu. Dodanie zawodnika nr 5 jest odpłatne. Następuje poprzez złożenie odpowiedniego wniosku drogą elektroniczną.

b) możliwość przełożenia 1 meczu w rozgrywkach. Zgłoszenie przełożenia musi nastąpić do środy poprzedzającej daną kolejkę do godz. 22

c) w przypadku otrzymania 5 żółtej oraz drugiej samorzutnej czerwonej kartki oprócz kar pauzy meczowe są kary finansowe dla zawodników.

d) Na Hali obowiązuje także regulamin obiektu, który zabrania min. palenia tytoniu i spożywania alkoholu na Hali. Łamanie tego zakazu będzie surowo karane.

e) O wyższym miejscu w lidze na koniec sezonu decyduje w pierwszej kolejności bilans bezpośrednich meczów.

f) przypominamy iż na pierwszy mecz w rozgrywkach drużyna musi dostarczyć papierową wersje formularza zgłoszeniowego z podpisem kierownika drużyny.

OBOWIĄZKI PRZED MECZEM

Kierownik lub kapitan drużyny przed rozpoczęciem meczu zobowiązany jest do pobrania klucza do szatni jaką ma przydzielona dana drużyna (nazwy drużyn umieszczone są na danej szatni wraz z jej numerem). Następnie przed spotkaniem należy czytelnie DROKOWANYMI LITERAMI wypełnić protokół meczowy. W przypadku posiadania numerów na koszulkach należy wpisać je.

Jeżeli drużyna nie posiada jednolitych kolorystycznie koszulek to będzie występować w znacznikach przekazanych przez organizatora. W przypadku podobnych barw strojów to sędziowie decydują o przyznaniu znaczników.

Drużyna powinna stawić się do gry o wyznaczonej porze meczu tak aby zacząć go bez opóźnień. Godzina meczu to czas planowany – organizator dopuszcza przesunięcia w terminarzu wynikające ze specyfiki gry.

OBOWIĄZKI PO MECZU

Kierownik/kapitan ma możliwość wglądu do protokołu aby zweryfikować poprawność wszelkich danych.

Ponadto organizator może poprosić zawodnika/kierownika drużyny o dodatkową wypowiedź pomeczową w formie nagrania wideo.

NAGRODY

Na zakończenie rozgrywek nagrody otrzymają drużyny z miejsc 1-3 w każdej z lig oraz Najlepszy zawodnik, strzelec, bramkarz, kierownik w danej lidze. Ponadto wyróżniony będzie ligowiec sezonu (głosowanie uczestników) oraz jako nowość wprowadzone będzie wyróżnienie w formie nagrody fair play, którą może być uhonorowana drużyna lub pojedynczy zawodnik/kierownik.

Nagroda główna to możliwość gry w Eliminacjach Pucharu Polski w Futsalu dla mistrza rozgrywek.

Odrębnie będzie honorowana drużyna, która zdobędzie Puchar Ligi jak i finalista a także MVP meczu finałowego.